Sample Ballot for March 20, 2018 Primary Election

SAMPLE BALLOT FOR MARCH 20, 2018 PRIMARY

* These candidates may not appear on your ballot.

GPAD has not endorsed any candidates. Boldface represents Matt Flamm's recommendations.

For a printable copy of this sample ballot, click here.

 

  BALLOT #      
         
GOVERNOR/LT. GOVERNOR        
JB Pritzker & Juliana Stratton 1      
Chris Kennedy & Ra Joy 2      
Daniel Biss & Litesa E. Wallace 3      
Bob Daiber & Jonathan W. Todd 5      
Tio Hardiman & Patricia Avery 6      
Robert Marshall & Dennis Cole 7      
         
ATTORNEY GENERAL, STATE OF ILLINOIS        
Pat Quinn 8      
Renato Mariotti 9      
Scott Drury 10      
Nancy Rotering 11      
Kwame Raoul 12      
Jesse Ruiz 13      
Sharon Fairley 14      
Aaron Goldstein 15      
         
SECRETARY OF STATE, STATE OF ILLINOIS        
Jesse White 16      
         
COMPTROLLER, STATE OF ILLINOIS        
Susana A. Mendoza 17      
         
TREASURER, STATE OF ILLINOIS        
Michael W. Frerichs 18      
         
U.S. REPRESENTATIVE, 6TH CONGRESSIONAL DISTRICT*        
Kelly Mazeski 21      
Amanda Howland 22      
Sean Casten 23      
Jennifer Zordani 24      
Becky Anderson Wilkins 25      
Ryan Huffman 26      
Carole Cheney 27      
         
U.S. REPRESENTATIVE, 8TH CONGRESSIONAL DISTRICT*        
Raja Krishnamoorthi 21      
         
DEMOCRATIC STATE CENTRAL COMMITTEEWOMAN, 6TH CONGRESSIONAL DISTRICT*        
Nancy Shepherdson 31      
         
DEMOCRATIC STATE CENTRAL COMMITTEEWOMAN, 8TH CONGRESSIONAL DISTRICT*        
Cristina Castro 31      
         
DEMOCRATIC STATE CENTRAL COMMITTEEMAN, 6TH CONGRESSIONAL DISTRICT*

 

   
Patrick Watson 32      
Jesse Medina Jr. 33      
Greg Hose 34      
         
DEMOCRATIC STATE CENTRAL COMMITTEEMAN, 6TH CONGRESSIONAL DISTRICT*        
Michael C. Cudzik 32      
         
STATE SENATOR, 27TH SENATE DISTRICT*        
Ann Gillespie  41      
Joe Sonnefeldt  42      
         
STATE SENATOR, 29TH SENATE DISTRICT*        
Julie A. Morrison 41      
         
STATE REPRESENTATIVE, 54TH REPRESENTATIVE DISTRICT*        
Maggie Trevor 51      
         
STATE REPRESENTATIVE, 56TH REPRESENTATIVE DISTRICT*        
Michelle Mussman 51      
         
STATE REPRESENTATIVE, 57TH REPRESENTATIVE DISTRICT*        
Jonathan Carroll 51      
         
COMMISSIONER, METROPOLITAN WATER RECLAMATION DISTRICT (6-year term)        
Marcelino Garcia 61      
Debra Shore 62      
Kari K. Steele 63      
Martin J. Durkan 64      
         
COMMISSIONER, METROPOLITAN WATER RECLAMATION DISTRICT (2-year term)        
Kimberly Neely Dubuclet  69      
         
COMMISSIONER, METROPOLITAN WATER RECLAMATION DISTRICT (2-year term)          
Cam Davis write-in      
         
BOARD PRESIDENT, COOK COUNTY        
Toni Preckwinkle 71      
Bob Fioretti 72      
         
CLERK, COOK COUNTY        
Karen A. Yarbrough 73      
Jan Kowalski McDonald 75      
         
SHERIFF, COOK COUNTY        
Thomas J. Dart 76      
         
TREASURER, COOK COUNTY        
Peter Gariepy 78      
Maria Pappas 79      
         
ASSESSOR, COOK COUNTY        
Joseph Berrios 80      
Frederick 'Fritz' Kaegi 81      
Andrea A. Raila 82      
         
COMMISSIONER, 14TH COUNTY BOARD DISTRICT*        
Scott R. Britton 91      
         
COMMISSIONER, 15TH COUNTY BOARD DISTRICT*        
Kevin B. Morrison 91      
Ravi Raju 92      
         
JUDGE, COOK COUNTY JUDICIAL CIRCUIT (Countywide)        
Oran F. Whiting 121      
Kathryn Maloney Vahey 122      
John Maher 123      
Lisa A. Copland 124      
Kathaleen Theresa Lanahan 126      
Jonathan Clark Green 127      
Michael I. O'Malley 128      
Lori Ann Roper 129      
Tom Sam Sianis 130      
Timothy John Leeming 131      
Corri Diane Fetman 132      
Rosa Maria Silva 133      
Thomas F. McGuire 134      
Amanda Moira Pillsbury 135      
Preston Jones Jr. 136      
Keely Patricia Hillison 137      
Ioana Salajanu 138      
Cecilia Anne Horan 139      
Keith L. Spence 140      
Clare Joyce Quish 141      
Jerry Barrido 142      
Patrick Dankwa John 143      
Brian Terrence Sexton 144      
Peter Michael Gonzalez 145      
Bradley R. Trowbridge 146      
Jack Hagerty 147      
Mable Taylor 148      
         
JUDGE, COOK COUNTY JUDICIAL CIRCUIT (13th Subcircuit)        
Ketki 'Kay' Steffen 151      
Shannon P. O'Malley 152      
Samuel J. Betar III 153      
         
DEMOCRATIC TOWNSHIP COMMITTEEMAN, PALATINE TOWNSHIP        
Matt Flamm 191      
         
REFERENDUM-LEGALIZE MARIJUANA Yes      
         

 

Showing 1 reaction

  • Matt Flamm
    published this page 2018-02-25 16:18:54 -0600
Register to Vote Vote Volunteer